Advertisement
Narodowe czytanie ,,Ogniem i mieczem" Drukuj
Redaktor: Katarzyna Pietrzyk   
11.09.2014.

Z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego już po raz trzeci w całej Polsce zrealizowano przedsięwzięcie zwane ,,Narodowym czytaniem". Akcja zapoczątkowana dwa lata temu ,,Panem Tadeuszem, w tamtym roku lekturą ,,Zemsty" Aleksandra Fredry ma na celu przypomnienie i popularyzację najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. Na tegoroczne czytanie wybrano ,,Trylogię" Henryka Sienkiewicza. Podczas licznych spotkań, w różnych miejscach, w całej Polsce- krzepiono serca lekturą ,,Potopu", ,,Pana Wołodyjowskiego" oraz ,,Ogniem i mieczem".

Właśnie ta pierwsza część ,,Trylogii", opowiadająca o historycznych wydarzeniach związanych z powstaniem Chmielnickiego, opisująca przygody polskiej szlachty i zdradliwych Kozaków była też przedmiotem zainteresowania uczniów naszej szkoły. Im bowiem czytano fragment przedstawiający pojedynek pana Wołodyjowskiego z Bohunem. ,,Ogniem i mieczem" czytało troje nauczycieli. Zaczęła pani Katarzyna Pietrzyk- wprowadzając słuchaczy w atmosferę Sienkiewiczowskiej narracji,  akcję rozwinęła pani Monika Szymańska- Wróbel.

Ostatecznie z Bohunem rozprawił się pan Dyrektor, kończąc w naszej szkole akcję ,,Narodowego czytania".

Dzieci obejrzały jeszcze fragment filmu ,,Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Henryk Sienkiewicz napisał ,,Trylogię" ku pokrzepieniu serc Polaków- pozbawionych swojej ojczyzny. Współcześnie dzieło to może nie tylko pokrzepiać, ale też uczyć, bawić i poszerzać nasze horyzonty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: sięgnijcie po to, ale też i inne utwory polskiego noblisty.

Pan Prezydent zapowiedział, że w przyszłym roku ,,Narodowe czytanie" przypomni ,,Lalkę" Bolesława Prusa.

 

 

Zmieniony ( 16.09.2014. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
© 2021 Joomla
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.