Advertisement
Patriotyczny bieg po Skarb Drukuj
Redaktor: Katarzyna Pietrzyk   
08.05.2017.
Majówka patriotyczna to w naszej szkole zawsze doskonała okazja do uczczenia narodowych świąt: Święta Pracy, Święta Flagi oraz Święta Konstytucji Trzeciego Maja. Przeżywamy je zwyczajowo podczas uroczystej akademii lub w czasie pogadanek o polskiej historii, znanych postaciach, czy znaczeniu patriotyzmu.
W tym roku postanowiliśmy świętować w nieco inny sposób, angażując tym razem wszystkich uczniów naszej szkoły. Zgodnie z zaleceniami nowoczesnej dydaktyki, które brzmią: najwięcej zapamiętujemy- czyli aż 90%  z  tego, co robimy (poprzez nauczanie innych i natychmiastowe wykorzystanie zdobytej wiedzy), postanowiliśmy zaczerpnąć z potencjału naszej uzdolnionej młodzieży z klasy 6.


Oto rezultat naszej patriotycznej gry - w klasie 2

I właśnie ci uczniowie zaproponowali młodszym kolegom z całej szkoły ,,Patriotyczny bieg po Skarb". Ideą tej plenerowej gry miało być wspólne zdobywanie wiedzy poprzez rozwiązywanie zadań, wypełnianie poleceń i uzyskiwanie umiejętności współpracy w grupie.Skarbem- wiedza o naszej Ojczyźnie.

 
To proste, ja wiem!
 
Wszystko zaś dotyczyło historii, geografii, przyrody naszego kraju. Przez niemal dwa tygodnie uczniowie klasy 6- podzieleni na grupy- projektowali terenową grę, układając zadania, pytania o tematyce patriotycznej- związanej z majowymi polskimi świętami. Warto też dodać, że posługiwali się przy tym nowoczesnymi sposobami komunikowania się, poprzez pracę w tzw. ,,chmurze" z narzędzi Google.
Aż wreszcie nadszedł ten dzień, kiedy wszystkie dzieci wraz z wychowawcami ruszyły w plener... Rozglądały się uważnie, aby nie przeoczyć schowanych niespodzianek.
Gra przybrała formę biegu na orientację, gdzie każdy z uczestników miał za zadanie najpierw odnaleźć ukryte koperty z poleceniami, odczytać je (czasami odszyfrować), a następnie wykonać.
 
Każda z klas pod opieką wychowawcy i wyznaczonych uczniów- kierując się znakami patrolowymi,

 
czasami też ,,odnalezioną" mapą-
 

ruszyła w drogę.


Za chwilę rozmieścimy wszystkie koperty z zadaniami
 
 
Czy to właśnie tędy trzeba pójść?
 
Plecy też się przydają..
 
 
Układamy z kamyków kształt granic naszego kraju
 
 
Zapisujemy odpowiedzi, a deszcz nam niestraszny...
 
 
Ciekawe, jakie będzie to zadanie?
 
 
Musimy się naradzić...
 
               
 Co znaleźliśmy w odkopanym kuferku?
 
 
Złote monety!
 
Podczas naszego biegu pojawiały się pytania bardzo proste (np. Wymień polskie symbole narodowe),
 

 

ale również polecenia nieco trudniejsze (Co symbolizują: biel i czerwień na polskiej fladze), a także zadania wymagające np. zdolności muzycznych (Zaśpiewaj dowolną pieśń patriotyczną), a nawet poetyckich (Ułóż wiersz o Polsce).
 
  Finałem gry miało  być wspólne ognisko, lecz z powodu nie najlepszej pogody, stało się świeczkowiskiem. Innym Skarbem, który odkryły dzieci w sobie i mamy nadzieję zostanie im na bardzo długo- była wiedza dotycząca Polski, jak również symboli narodowych, znanych postaci historycznych. Dzieci zdobyły też wiadomości z zakresu geografii i przyrody naszego kraju. A czasami zdobywały też cukierki, które osłodziły czas spędzony w nie najcieplejszym plenerze.
 

 

Podsumowanie ,,Patriotycznego biegu po Skarb"- wspólne spotkanie na ,,świeczkowisku", które w uroczysty sposób zostało rozpalone przez wybranych szóstoklasistów.
 

 

W tym podniosłym nastroju uczniowie dodatkowo mieli okazję zobaczyć prezentację o Konstytucji 3 Maja. Z zainteresowaniem obejrzały także film o polskich symbolach narodowych, przypomniały sobie najważniejsze wydarzenia z historii Polski.
 
                                 
 

 

Układanki- ze zdobytych podczas gry- puzzli
 
Dodatkowo wspólnie spędzony czas uświetniliśmy śpiewem polskich pieśni patriotycznych. Rozbrzmiewały więc i słowa ,,Mazurka..", piękny nastrój podkreśliły ,,Legiony- my Pierwsza Brygada", a dodatkowe emocje wprowadziła piosenka ,,Kocham Cię, Polsko".
Mamy nadzieję, że taka formuła obchodzenia świąt patriotycznych spodobała się wszystkim uczestnikom i będzie częściej gościć w realizacji szkolnego kalendarza.
 
Dziękuję wszystkim uczestnikom biegu oraz współorganizatorom za zabawę, jak również twórczą i zgodną pracę...
 
Zmieniony ( 08.05.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rekrutacja

Imieniny

21 Czerwca 2018
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Albaniusz, Alicja,
Alojzy, Alojza,
Demetria, Domamir,
Marta, Rudolf,
Rudolfa, Rudolfina,
Teodor
Do końca roku zostało 194 dni.

Sondy

Archiwum

© 2018 Joomla
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.