Advertisement
Cała Polska czyta dzieciom Drukuj
Redaktor: Katarzyna Pietrzyk   
13.06.2017.
Również i nasza szkoła czyta dzieciom- i na co dzień, podczas różnych zajęć, jak też w czasie specjalnym- tygodniu czytania. W tym roku kampania społeczna realizowana przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" zaproponowała tydzień czytania pod hasłem ,,Czytanie zbliża". A jak zbliża?- proszę przekonać się, czytając :) poniższy artykuł.
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."- tak o czytaniu książek wypowiedziała się nasza noblistka Wisława Szymborska. Mieliśmy okazję posmakować tej zabawy we wtorek, kiedy klasa III- pod opieką Pani Małgorzaty Szulc przygotowała piękne czytanie baśni. Dzieci w bajkowych strojach czytały wszystkim uczniom naszej szkoły fragmenty baśni, wierszy i bajek, jednocześnie zachęcając do wypożyczenia tych książek ze szkolnej biblioteki. Usłyszeliśmy więc: Królową Śniegu, Kota w butach, Roszpunkę, Jasia i Małgosię i wiele innych ciekawych tekstów.

 
 
 
 
 
 
 
 
Kolejnego dnia uczniowie mieli okazję posłuchać fragmentów książek czytanych przez nauczycieli.  Najmłodszym ,,zerówkowiczom" czytała Pani Lilla Kuck ,,Z przygód krasnala Hałabały";

 
w kl. 1 Pani Katarzyna Pietrzyk ,,Karolcię". Klasa 2 słuchała czytania Pana Roberta Michalaka o przygodach detektywa Pozytywki.

 
Klasa 3 zasłuchała się w czytaniu Pani Julii Sienkiewicz, która przybliżyła książkę ,,Dzieci z Bullerbyn". Jak wygląda życie w dalekiej Grenlandii, mogli przekonać się uczniowie klasy 4, gdy Pani Beata Piwowarska przedstawiła fragment książki Centkiewiczów ,,Odarpi, syn Egigwy". Klasa 5 mogła natomiast przenieść się do świata fantazji, dzięki utworowi Andrzeja Maleszki ,,Magiczne drzewo" (czytała Pani Monika Szymańska- Wróbel).
 
Klasa 6 natomiast wysłuchała czytania Pani Iwony Brdyły (,,Baśniobór").

 
"Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała."- zgodnie z tą sentencją umysły naszych uczniów poszybowały artystycznie i oto prace plastyczne, które wykonali na podstawie przeczytanych fragmentów książek.

 
 
 
 
"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów." (Kartezjusz) Mogli się o tym przekonać nasi uczniowie podczas kolejnego dnia kampanii ,,Czytanie zbliża". Wiemy, że czytanie dzieciom książek pozwala na:
   ,, poprawę poziomu wypowiedzi ustnych i pisemnych uczniów,
    zwiększenie zasobu słownictwa czynnego i biernego,
    wzrost wiedzy ogólnej uczniów,
    wzrost zrozumienia tekstów i poleceń,
    poprawę umiejętności refleksji i krytycznego myślenia,
    rozwój wyobraźni i poczucia humoru,
    poprawę wzajemnych relacji pomiędzy uczniami,
    powstawanie więzi pomiędzy nauczycielem i uczniami,
    spadek ilości aspołecznych, prowokacyjnych i agresywnych zachowań,
    wzrost zaangażowania rodziców w czytanie dzieciom w domu,
    wzrost czytelnictwa - uczniowie wypożyczają więcej książek. " (cyt. za http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/badania-%22czytajace-szkoly%22-i-%22czytajace-przedszkola%22)

Czytanie to wspaniały sposób na poznawanie świata: geografii, historii, kultury różnych narodów. Cykl książek, dzięki którym świat stanie się nam bliższy- to utwory Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Fragmenty tych książek przybliżył naszym starszym uczniom Pan Dyrektor, przedstawiając jednocześnie postać autora. Zachęcamy wszystkich do wypożyczenia tych wartościowych utworów z naszej szkolnej biblioteki. Znajdziecie tam m.in. ,,Tomka w krainie kangurów", ,,Tomka wśród łowców głów" i inne książki z tej serii.
 
Pan Dyrektor nie zapomniał też o dzieciach młodszych i przeczytał im książkę o przygodach Kubusia Puchatka. Dodatkowo spotkanie zostało uatrakcyjnione pokazem slajdów, przedstawiających ilustracje z książki.

W tygodniu czytania wsparli szkołę również i Rodzice naszych uczniów, którzy przeczytali poszczególnym klasom albo książki, które sami wybrali, albo też utwory zaproponowane przez dzieci. Pięknie dziękujemy za współpracę i zaangażowanie.
Dzieciom czytali:
Dorota Młotkowska
Milena Siwek
Mariola Czerpak
Julita Kruczyk
Aneta Górska
Sławomir Bartkowiak
Marta Galicka
Beata Żelaznowska
Dorota Kożurno
Monika Faryn
Warto dodać, że Rodzice pięknie przygotowali się do czytania, przynieśli własne często stare książki, np. pani Czerpak miała książkę, którą trzyma i pielęgnuje jako pamiątkę rodzinną z 1956 roku, to ,,Dzieci z Bullerbyn". Rodzice chętnie opowiadali o ulubionych książkach z czasów ich dzieciństwa i obecnie. Pozostali rodzice czytali wybrane bajki, baśnie, a pan Bartkowiak fragment z przygód Tomka, część 1. Podczas czytania p. Bartkowiaka dzieci mogły słuchać jego utworu w pozycji leżącej.

 
 
 
 
Uczniowie klasy 3 wzięli również udział w konkursie plastycznym na ilustrację do wybranej książki.
 

 
Czytajmy książki!

 
 
Zmieniony ( 13.06.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rekrutacja

Imieniny

17 Sierpnia 2018
Piątek
Imieniny obchodzą:
Anastazja, Angelika,
Anita, Bertram,
Eliza, Jacek,
Jaczewoj, Joanna,
Julianna, Liberat,
Miron, Zawisza,
Żanna
Do końca roku zostało 137 dni.

Sondy

Archiwum

© 2018 Joomla
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.