Advertisement
Święto Niepodległości Drukuj
Redaktor: Katarzyna Pietrzyk   
10.11.2019.
         Corocznie 11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości. W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania przez Polaków wolności. 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała swój kraj. W tym strasznym czasie- przez ponad 100 lat- nasz naród nie posiadał własnej ziemi, nie mógł swobodnie posługiwać się językiem polskim czy kultywować polską tradycję.  Tym bardziej Polacy z wielką radością i dumą obchodzą to święto, chcąc wyrazić szacunek dla twórców nowego państwa polskiego i upamiętnić tamte wspaniałe dni, kiedy odradzał się nasz naród.
 

 

Również i uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości. Wraz z nauczycielami przygotowali uroczystość o charakterze poetycko-muzycznym.Uczniowie klasy 4 przypomnieli wiersze o tematyce patriotycznej, zaś klasa 6 uświetniła uroczystość śpiewem znanych pieśni legionowych.


 

 

 

Mieliśmy okazję wysłuchać utworów Czesława Janczarskiego, Marii Konopnickiej czy Juliusza Słowackiego. Również z wielką radością odśpiewaliśmy hymn ,,Mazurek Dąbrowskiego”, włączając się do akcji Szkoła do hymnu. Wspólnym śpiewem podkreśliliśmy naszą dumę z przynależności do tak silnego i odważnego narodu. Natomiast klasa 6 zaśpiewała znane wszystkim pieśni legionowe i żołnierskie. Zabrzmiały nuty Pierwszej Brygady, Wojenko, wojenko oraz Rozkwitały pąki białych róż.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły przygotowali kotyliony, a zuchy pod opieką druhny Gabrieli Orenczuk wręczyły uczestnikom uroczystości wykonane przez siebie biało-czerwone flagi. Publiczność również pięknie się prezentowała z wpiętymi do galowych strojów kotylionami oraz powiewając chorągiewkami na znak swobody i radości.

                Na zakończenie występów uczestnicy akademii mogli przypomnieć sobie historię tego święta, oglądając dwa filmy: Gra o niepodległość oraz Z pamiętnika Józefa Piłsudskiego.

Zachęcamy wszystkich Polaków do radosnych obchodów naszego święta, do wywieszania polskiej flagi, śpiewu pieśni legionowych, odwiedzania miejsc kultu pamięci narodowej, lektury polskiej literatury. To nasz kraj, to nasze święto!

 

 

Zmieniony ( 20.11.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Rekrutacja

Imieniny

30 Września 2020
Środa
Imieniny obchodzą:
Grzegorz, Hieronim,
Honoriusz, Imisław,
Leopard, Sofia,
Wera, Wiera, Wiktor,
Wiktoriusz, Zofia
Do końca roku zostało 93 dni.

Sondy

Archiwum

© 2020 Joomla
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.